Answer – Difficult math puzzle

Did you solve this math problem? If you knew the answer you are part of the smartest 5% of the world population! If you liked this puzzle you should share it with your friends.


The Solution

The Answer is: $0.50 for the ball and $49.50 for the bat.
Many people think it’s $1 for the ball and $49 for the bat but if the bat costs $49 more than the ball so if the ball costs $1 the bat will cost $50 on its own.